فروشگاه فیگووب

اسکیما چیست؟ نحوه افزودن نشانه گذاری Schema.org به وردپرس برای سئو بهتر

منظور من از “اسکیما” چیست؟ خوب ، تصور کنید آدرس یک کسب و کار را در یک صفحه وب دارید. اگر یک موتور جستجو بخواهد آن محتوا را به کاربر نمایش دهد، بر اساس قالب آن ، ممکن است بتواند تشخیص دهد که آدرس سایت را ، اما احتمالاً نمی داند آدرس چیست. آنچه ما می خواهیم انجام دهیم این است كه مستقیماً به موتورهای جستجو نشان دهیم كه این آدرس آن تجارت خاص است.

اینجاست که کدهای اسکیما وارد می شوند.

Schemas چیست؟

Schema یا طرحواره ها راهی برای بیان صریح موتورهای جستجو و سایر برنامه ها در مورد موجودیت ها ، روابط بین موجودیت ها و اقدامات است. این اصطلاحات ممکن است کمی عجیب به نظر برسد ، بنابراین من فقط توضیح خواهم داد که موجودیت ها ، روابط و عملکردهای آنها چیست: موجودات در اصل افراد ، مکان ها یا چیزها هستند. رابطه بین دو نهاد می تواند یک تجارت و محل آن تجارت باشد. به عنوان مثال یک عمل می تواند یک شخص (موجودیت) باشد که به دنبال چیزی (عمل) است.

طرحواره هایی که من در این راهنما پوشش خواهم داد ، برنامه های Schema.org است که یک پروژه مشارکتی و جامعه محور است و هدف آن ترویج طرحواره هایی برای داده های ساخت یافته در اینترنت ، در صفحات وب و از طریق ایمیل است. با مراجعه به وب سایت رسمی Schema.org یا مخزن GitHub می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این پروژه کسب کنید.

چرا طرحواره یا Schema ها مهم هستند؟

همانطور که گفته شد ، طرح ها به موتورهای جستجو و سایر برنامه ها این امکان را می دهند که نهادها ، روابط و اقدامات را بهتر درک کنند. Schema.org در واقع توسط موتورهای جستجوی پیشرو در جهان ، Google ، Microsoft ، Yahoo و Yandex حمایت مالی می شود. اگر در تجارت جستجو هستید یا وب سایتی را اداره می کنید و علاقه مند به بهبود عملکرد جستجوی ارگانیک خود هستید ، طرحواره باید علاقه شما را به اوج خود برساند.

چگونه Schema ها به SEO کمک می کنند؟

در حال حاضر ، طرح ها در واقع رتبه بندی جستجوی ارگانیک شما را افزایش نمی دهند ، بنابراین ممکن است از خود بپرسید “این چه فایده ای است؟” خوب ، آیا تاکنون رتبه بندی ، دستور العمل ها یا رویدادهایی را در SERPs Google (صفحات نتایج موتور جستجو) مشاهده کرده اید که فقط یک لیست جستجوی عادی نیستند بلکه حاوی اطلاعات اضافی هستند؟ این موارد به عنوان قطعه های غنی شناخته می شوند و به لطف نشانه گذاری طرح واره هستند.

نمونه ای از یک قطعه غنی با اطلاعات رتبه بندی.

به گفته گوگل ، آزمایشاتی که آنها انجام داده اند نشان می دهد که قطعه های غنی در واقع نرخ کلیک را افزایش می دهند. این بدان معناست که در حالی که در همان موقعیت های SERPs Google باقی می مانید ، همچنان می توانید بازدید بیشتری از وب سایت خود داشته باشید. اسکیما ممکن است به طور مستقیم رتبه بندی جستجوی شما را بهبود ندهد ، اما هنوز هم می تواند برای SEO شما مفید باشد.

Google برخی راهنماها را برای اطمینان از اجرای صحیح طرح و برنامه ارائه کرده است:

 • اسکیما باید در وب سایت رسمی شما موجود باشد.
 • از خاص ترین و کاربردی ترین نوع و نام ملک باید استفاده شود
 • برای اسکیما می توان از قالب های JSON-LD ، RDFa یا ریز داده ها استفاده کرد.
 • تمام صفحات مربوطه باید علامت گذاری شوند ، از جمله صفحات معادل آن مانند نسخه های HTML AMP و همچنین صفحات متعارف.
 • صفحات دارای اسکیما نباید Googlebot را با استفاده از robots.txt مسدود کنند.

لازم به ذکر است که در حالی که گوگل گفته است که طرحواره در حال حاضر بر رتبه بندی تأثیر نمی گذارد ، اما گوگلر جان مولر ارشد در طی یک Hangout در گوگل اظهار داشت که “با گذشت زمان ، من فکر می کنم آن (نشانه گذاری ساختاری) چیزی است که ممکن است به رتبه بندی نیز برسد. “

شخصاً معتقدم که جلوتر بودن از منحنی و اطمینان از اینکه موتورهای جستجو می توانند زمینه محتوای شما را درک کنند ، حتی قبل از اعلام عمومی استفاده از طرحواره در الگوریتم های رتبه بندی جستجو ، مفید خواهد بود.

انواع مختلف اسکیما وجود دارد؟

طرح های متنوعی در دسترس است. بیشتر از آنچه در این مقاله می توانیم بصورت عملی پوشش دهیم. لیست کامل را می توانید در Schema.org مشاهده کنید. برای افرادی که مستقیماً به نتایج جستجو مربوط می شوند ، می توانید طرحواره هایی را که Google به صورت علنی بیان می کند و در اینجا از آنها پشتیبانی می کند و برخی از طرح های پشتیبانی شده را به همراه نمونه مشاهده کنید. طرح های پشتیبانی شده از Google مواردی هستند که در این پست بر روی آنها تمرکز خواهم کرد ، اما در صورت تمایل می توانید موارد مرتبط با سایت خود را اضافه کنید زیرا موتورهای جستجو و سایر برنامه ها احتمالاً در آینده پشتیبانی از انواع بیشتری را ایجاد می کنند.

داده های ساختاری از مشاغل محلی ، رویدادها و محصولات و همچنین بسیاری از انواع دیگر فعالیت ها ، از جمله کارهای خلاقانه مانند موسیقی ، دستور العمل ها و فیلم ها در دسترس است. موضوع سایت شما مهم نیست ، به احتمال زیاد حداقل برخی از طرحواره ها وجود دارد که مربوط به محتوای شما هستند.

چگونه می توانید اسکیما خود را مشاهده و آزمایش کنید؟

Google ابزار ساختاری داده آزمایش را ارائه می دهد ، نام ابزار testing tool است اما نسخه جدید این ابزار rich results است که پیشرفته تر است که توسط گوگل طراحی شده است. که برای آزمایش اجرای طرح شما بسیار عالی است. با ارائه URL یک صفحه وب می توانید آزمایشی را اجرا کنید یا می توانید کد خود را جای گذاری کنید. این ابزار نه تنها داده های ساختار یافته ای را که قادر به استخراج آن است نشان می دهد ، بلکه به راحتی هرگونه خطا را گزارش می دهد. به راحتی می توانید کد خود را به صورت زنده در این ابزار به روز کنید تا ببینید این امر چگونه روی داده ها و خطاهای شما تأثیر می گذارد.

کد خود را به صورت زنده به روز کنید.

کنسول جستجوی گوگل همچنین در مورد داده های ساخت یافته ای که پیدا می کند و همچنین هرگونه خطا گزارش می دهد. اگر سایت بزرگی دارید که بررسی هر صفحه برای شما غیرمعمول است ، این کار مفید است. همچنین ممکن است چندین نفر در سایت مشغول به کار باشند و Search Console شما را از هرگونه داده داده ساختاریافته ای که ممکن است سهواً در تیم شما ایجاد کرده باشند ، مطلع خواهد کرد.

وردپرس از چه برنامه ای پشتیبانی می کند؟

اگر به هر یک از مضامین رسمی وردپرس نگاهی بیندازید ، ممکن است یک کلاس HTML را مشاهده کنید. این در واقع یک میکروفرمت hAtom است که برای علامت گذاری تاریخ مهر یا محتوای وب اپیزودیک مانند پست های وبلاگ استفاده می شود. این را می توانید هنگام مشاهده کد منبع برای بسیاری از مضامین وردپرس ، مانند قالب رسمی Twenty Sixteen ، مشاهده کنید. مشاهده خواهید کرد که هر عنصر مقاله پست وبلاگ دارای کلاس HTML hentry و همچنین کلاسهای مربوط به سایر خصوصیات hentry است.

بیایید نگاهی به این طرح میکروفرماتیک موجود در قالب Twenty Sixteen با استفاده از ابزار آزمایش داده ساختار یافته Google بیاندازیم.

اسکیما میکروفرمت در موضوع Twenty شانزده.

می توانیم ببینیم که Google قالب hAtom و همچنین hentry و خصوصیات مختلف آن را تشخیص می دهد. ما امروز قصد نداریم که بر روی بخش کار تمرکز کنیم ، اما مفید است که بدانیم آنجاست و چه کاری انجام می دهد و همچنین نحوه تشخیص هرگونه خطا.

با استفاده از افزونه ها چه اسکیما را می توانیم پشتیبانی کنیم؟

قبل از شروع ایجاد اسکیما سفارشی برای سایت وردپرس شما ، تعدادی پلاگین وجود دارد که برخی از طرح های موجود را بدون نیاز به لمس هیچ کدی اجرا می کنند.

افزونه حرفه ای WP Schema Pro امکان اجرای طرح زیر را در وب سایت فراهم می کند:

 • Review
 • Event
 • People
 • Product
 • Recipe
 • Software Application
 • Video
 • Articles
 • و….

این پلاگین اگر به اجرای طرح اسکیما در سایت خود نیاز دارید خیلی مفید است که پیشنهادد ما استفاده از این افزونه است. با این حال ، این افزونه از تمام طرح های وردپرس و اسکیما ها پشتیبانی می کند یعنی می توانید تمام طرح های اسکیما را در سایت خود به موتور های جستجوگر به نمایش بزارید.

در حال حاضر هنگام جستجو در صفحه افزونه های وردپرس ، برای “اسکیما فقط کمتر از 300 صد نتیجه وجود دارد. که بهترین افزونه تا حالا ساخته شده برای اسکیما وردپرس افزونه WP Schema Pro است.

چگونه می توانید اسکیما سفارشی را به سایتها و یا وردپرس ارسال کنید؟

اگر بخواهیم پیاده سازی های سفارشی بیشتری از طرحواره را به سایت وردپرس خود اضافه کنیم و افزونه ها کار را انجام ندهند ، چه می کنیم؟ بگویید بیش از یک نوع طرحواره در هر صفحه / پست می خواهید ، به عنوان مثال ممکن است بخواهید برای یک رویداد و همچنین شخص میزبان رویداد طرحواره داشته باشید یا شاید در یک صفحه بررسی های متعددی داشته باشید؟ افزونه های فوق در این مورد کمکی نمی کنند.

آنچه ما باید انجام دهیم ایجاد یک پیاده سازی سفارشی از طرحواره است. در این مقاله ما به دو روش پیاده سازی طرحواره نگاه خواهیم کرد. با استفاده از داده های خرد یا استفاده از JSON-LD.

Microdata چیست؟

Microdata یک مشخصات برای داده های قابل خواندن توسط ماشین است که باید در محتوای موجود اسناد HTML جاسازی شود. در زیر مثالی از چگونگی تغییر میکرو داده ها در تغییر برخی HTML ها آورده شده است.

HTML اصلی:

<p>
 <a href="https://figuweb.com/">فروشگاه فیگووب</a> has a sponsor:
 <a href="http://www.example.com/GloboCorp">GloboCorp</a>.
</p>

HTML با طرحواره ریز داده ها:

<p itemscope itemprop="organization" itemtype="http://schema.org/Organization">
	<a href="https://figuweb.com/" itemprop="url">
		<span itemprop="name">فروشگاه فیگووب</span>
	</a> has a sponsor:
	<span itemprop="sponsor" itemscope itemtype="http://schema.org/Organization">
		<a itemprop="url" href="http://www.example.com/GloboCorp">
			<span itemprop="name">GloboCorp</span>
		</a>
	</span>.
</p>

همانطور که مشاهده می کنید ، اکنون ویژگی های اضافی و همچنین تعدادی عنصر دهانه اضافی وجود دارد.

اجرای اسکیما Microdata

برای پیاده سازی طرحواره با استفاده از ریز داده ها ، در اصل شما HTML موجود خود را می گیرید و ویژگی های مختلف و احتمالاً عناصر را به آن اضافه می کنید. باید برای مثالهای زیر موضوع خود را ویرایش کنید. اگر از موضوعی که توسط شخص دیگری ایجاد شده است استفاده می کنید ، لطفاً مطمئن شوید که یک طرح زمینه کودک ایجاد کرده اید ، در غیر این صورت اگر نویسنده طرح زمینه خود را به روز کند ، ممکن است تغییرات شما رونویسی شود.

من از نمونه طرح مشاغل محلی استفاده می کنم و فرض می کنم که جزئیات تماس کسب و کار خود را در پاورقی خود دارید. شما احتمالاً جزئیات مشاغل خود را مستقیماً به پرونده footer.php خود اضافه کرده اید یا آنها را از طریق ابزارک نوشتاری در یک منطقه ویجت در پاورقی خود اضافه کرده اید.

اگر جزئیات کسب و کار خود را مستقیماً به footer.php اضافه کرده اید ، ادامه دهید و آن پرونده را باز کنید. در زیر HTML برای جزئیات کسب و کار آورده شده است:

<h2>Super Shop</h2>
<p>A super shop that sells everything at super low prices.</p>
<address>
	123 Example Street<br/>
	Example Town<br/>
	Essex<br/>
</address>
Phone: <a href="tel:01234 567890">01234 567890</a>

اکنون باید این مورد را با داده های خرد برای طرح تجاری محلی مشخص کنیم. کاری که ابتدا باید انجام دهیم افزودن یک عنصر div است که جزئیات کسب و کار ما را با یک ویژگی HTML itemscope بسته بندی می کند ، که برای تعریف مورد / موجودیت ما استفاده می شود. ما یک ویژگی itemtype به این مقدار اضافه می کنیم با مقداری که طرح مورد نظر ما را مشخص می کند ، که در این حالت “http://schema.org/LocalBusiness” است. سپس عناصر دهانه مختلف را با ویژگی های itemprop با مقادیری که خاصیت مورد مورد نظر را مشخص می کنند ، اضافه می کنیم ، به عنوان مثال ‘آدرس خیابان’. همچنین برای تعیین اینکه این قسمت از جزئیات کسب و کار شما یک آدرس پستی است ، لازم است یک مشخصه itemscope و ویژگی نوع دیگر با مقدار “http://schema.org/PostalAddress” به عنصر آدرس اضافه کنید.

<div itemscope itemtype="http://schema.org/LocalBusiness">
	<h2><span itemprop="name">Super Shop</span></h2>
	<p><span itemprop="description">A super shop that sells everything at super low prices.</span></p>
	<address itemprop="address" itemscope itemtype="http://schema.org/PostalAddress">
		<span itemprop="streetAddress">123 Example Street</span>
		<span itemprop="addressLocality">Example Town</span>,
		<span itemprop="addressRegion">Essex</span>
	</address>
	Phone: <a href="tel:01234567890"><span itemprop="telephone">01234 567890</span></a>
</div>

فایل footer.php خود را ذخیره کرده و سپس صفحه وب خود را بارگیری کنید. اگر کد منبع را بررسی کنید ، می توانید جزئیات کسب و کار خود را اکنون دارای microdata ببینید. برای تأیید عملکرد آن می توانید آدرس URL خود را در ابزار آزمایش داده ساختار یافته Google آزمایش کنید. شما باید یک نهاد سازمانی را با نام ، توضیحات ، آدرس و شماره تلفن در آنجا ببینید.

اگر کد منبع را بررسی کنید ، می توانید جزئیات کسب و کار خود را اکنون دارای ریز داده ها ببینید. برای تأیید عملکرد آن می توانید آدرس URL خود را در ابزار آزمایش داده ساختار یافته Google آزمایش کنید. شما باید یک نهاد سازمانی را با نام ، توضیحات ، آدرس و شماره تلفن در آنجا ببینید.

اگر جزئیات کسب و کار خود را از طریق ویجت نوشتاری در یک ویجت پاورقی اضافه کرده اید ، به سادگی باید HTML و ریز داده های فوق را در ابزارک متن خود جایگزین کنید که قبلاً داشته اید.

به روزرسانی اطلاعات تماس

JSON-LD چیست؟

JSON-LD یک قالب داده پیوندی با استفاده از JSON است ، که برای ایجاد داده های قابل خواندن توسط ماشین ، مشابه ریز داده ها استفاده می شود. JSON-LD در واقع قالب پیشنهادی Google برای طرح واره است و بنابراین این روشی است که من توصیه می کنم ، هم به دلیل گوگل و هم به نظر من آسان ترین روش برای اجرای آن است.

به نظر من ، خواندن JSON-LD و همچنین اشکال زدایی آن بسیار راحت تر است. همچنین نیازی نیست که با متن قابل مشاهده صفحه در صفحه پیوند داده شود و بنابراین ، می تواند بیان داده های شما را آسان تر کند. لطفاً توجه داشته باشید که Google از JSON-LD برای همه انواع داده پشتیبانی می کند. در این اسناد آمده است که Google از JSON-LD برای طرح خرده نان پشتیبانی نمی کند. با این حال جان مولر از گوگل تأیید کرده است که آنها از این امر پشتیبانی می کنند ، اما اسناد هنوز به روز نشده است.

اجرای اسکیما با JSON-LD

استفاده از JSON-LD روش ترجیحی من برای اجرای طرح و همچنین روش پیشنهادی Google است. من این را به استفاده از ریز داده ها ترجیح می دهم زیرا افزودن یا حذف طرحواره با استفاده از یک قسمت سفارشی واحد و JSON-LD بسیار ساده است ، در مقایسه با علامت گذاری فایل های الگوی خود با ویژگی های ریز داده.

اکنون از همان طرح تجاری محلی در مثال ریز داده ها استفاده خواهم کرد تا نشان دهم چگونه این کار با استفاده از JSON-LD پیاده سازی می شود. برای شروع ، در مدیر وردپرس خود به هر پست یا صفحه ای که می خواهید اسکیما را به آن اضافه کنید بروید. مطمئن شوید که قسمتهای سفارشی در گزینه های صفحه در بالا علامت زده شده اند.

به پایین بروید و در آنجا می توانید کادرهای زمینه سفارشی را ببینید و یک فیلد سفارشی جدید با مقدار نام “schema” و قطعه کد زیر به عنوان مقدار خود اضافه کنید:

<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "http://schema.org",
 "@type": "LocalBusiness",
 "address": {
  "@type": "PostalAddress",
  "addressLocality": "Example Town",
  "addressRegion": "Essex",
  "streetAddress": "123 خیابان مثال"
 },
 "description": "یک فروشگاه فوق العاده که همه چیز را با قیمت فوق العاده کم می فروشد.",
 "name": "فیگووب",
 "telephone": "01234567890"
}
</script>
ویرایش قسمتهای سفارشی.

دقت کنید باکس باید روی HTML باشد و به بالای صفحه بروید و سپس روی بروزرسانی کلیک کنید.

همانند مثال microdata ، اگر اطلاعاتی را که علامت گذاری می کنید در یک ابزارک باشد ، می توانید قطعه کد JSON-LD را نیز در همان ابزارک متن قرار دهید.

بیایید به یک نمونه طرح دیگر نگاه کنیم.

اجرای طرح ویدئو با استفاده از JSON-LD

طرح ویدئو می تواند به شما کمک کند تا ویدیوهای شما ایندکس شود و در نتایج جستجو گنجانده شود. افزودن طرحواره ویدئو دقیقاً همان روال مثال طرحواره کسب و کار محلی است.

نمونه ای از اسکیما ویدیو.
نمونه ای از اسکیما ویدیو.

به سرپرست وردپرس خود برگردید و برای ویرایش صفحه ای که دارای ویدیویی است که می خواهید برای آن طرحواره اضافه کنید ، بروید. مانند مثال قبلی ، به قسمتهای سفارشی خود بروید و یکی را با نام “طرحواره” و مقداری که حاوی قطعه کد زیر است اضافه کنید:

<script type="application/ld+json">
{
 "@context": "http://schema.org",
 "@type": "VideoObject",
 "name": "چرا فیگووب عالی است",
 "description": "ببینید چرا فیگووب عالی است و همه محصولات ما فوق العاده هستند!",
 "thumbnailUrl": "http://www.example.com/thumbnail.jpg",
 "uploadDate": "2016-06-05T08:00:00+08:00",
 "duration": "PT1M33S",
 "contentUrl": "http://www.example.com/supershop.flv",
 "embedUrl": "http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123",
 "interactionCount": "2347"
}
</script>

بر روی Update در قسمت سفارشی کلیک کنید و سپس Update را برای خود پست واقعی کلیک کنید. اگر اکنون این صفحه را با استفاده از ابزار آزمایش داده ساختار یافته Google بررسی کنیم ، می توانیم ببینیم که اکنون یک موجودیت ویدیویی وجود دارد که حاوی ویژگی های موجود در JSON-LD ما در بالا است.

نتیجه نهایی

شما آن را دارید Schema راهی عالی برای کمک به موتورهای جستجو و سایر برنامه ها برای درک و استفاده از محتوای شما است. امیدوارم پیگیری این مراحل آسان بوده باشد و به زودی قطعه های غنی در SERP ها نشان داده شوید.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام فیگووب عضو شوید.

نظر شما در این‌باره چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *