فروشگاه فیگووب

نقشه سایت XML پیش فرض وردپرس – همه آنچه باید بدانید

پیش از این وردپرس قلمرو مشخصی برای پلاگین ها و مضامین داشت. به عنوان مثال ، به اشتراک گذاری اجتماعی به عنوان بخشی از توسعه پلاگین در نظر گرفته شده است. با این حال ، ویرایشگر بلوک Gutenberg با گرفتن بسیاری از ویژگی های پلاگین ، این مرز نازک و نازک می شود. علاوه بر این ، هسته وردپرس همچنین ویژگی هایی مانند بارگذاری تنبل و XML Sitemap را به دست می آورد. در این مقاله ، به ما توضیح دهید که کجا می توانید نقشه سایت پیش فرض وردپرس XML را پیدا کنید و اگر در حال حاضر از افزونه ای برای تولید نقشه سایت XML برای سایت خود استفاده می کنید ، چه اتفاقی می افتد

نقشه سایت XML وردپرس

وردپرس نقشه سایت XML را به عنوان بخشی از نسخه 5.5 معرفی کرد. بنابراین ، اگر وردپرس نسخه 5.5 یا بالاتر را روی نصب خود نصب کرده اید ، یک نقشه سایت XML به صورت خودکار برای سایت خود ایجاد می کنید.

 • وردپرس یک فایل فهرست نقشه سایت ایجاد می کند و می تواند شامل حداکثر 50،000 نقشه سایت جداگانه باشد.
 • هر نقشه سایت منفرد می تواند حاوی 2000 URL باشد.
 • وردپرس دستورالعمل نقشه سایت را در پرونده robots.txt قرار می دهد تا موتورهای جستجو بتوانند به راحتی مکان نقشه سایت شما را پیدا کنند.
راهنمای نقشه سایت در پرونده Robots.txt

از کجا می توان نقشه سایت XML وردپرس را پیدا کرد؟

روش استاندارد استفاده از نقشه سایت قرار دادن فایل XML Sitemap در ریشه نصب وردپرس است. این بدان معناست که کاربران و موتورهای جستجو باید با افزودن پسوند “/sitemap.xml” به URL سایت وردپرس خود به نقشه سایت دسترسی داشته باشند. در حال حاضر بسیاری از افزونه های جستجوگرها و عمومی این روش تولید نقشه سایت XML را ارائه می دهند. به منظور جلوگیری از تضاد با این روش ، وردپرس نقشه سایت با URL متفاوت ایجاد می کند.

با افزودن “wp-sitemap.xml/” به URL سایت خود می توانید URL پیش فرض وردپرس را پیدا کنید. به عنوان مثال ، https://figuweb.com/wp-sitemap.xml نقشه سایت پیش فرض وردپرس برای این وب سایت است. در زیر نحوه نمایش آن در مرورگر آمده است.

نقشه سایت پیش فرض وردپرس XML
نقشه سایت پیش فرض وردپرس XML

اگر من از قبل از یک افزونه استفاده کنم چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که گفته شد ، بسیاری از افزونه ها نقشه سایت XML را ایجاد می کنند که می توانید آن را به Google و سایر موتورهای جستجو ارسال کنید. افزونه هایی مانند Yoast SEO فایل فهرست نقشه سایت را ایجاد می کند که می توانید با اضافه کردن “/sitemap_index.xml” به URL سایت خود به آنها دسترسی پیدا کنید. URL استاندارد “/sitemap.xml” به URL “/sitemap_index.xml” هدایت می شود. این نقشه سایت ایندکس شامل نقشه سایت دقیق برای پست ها ، صفحات و سایر انواع پست های سفارشی در سایت شما است.

نقشه سایت وردپرس با Yoast SEO
نقشه سایت وردپرس با Yoast SEO

در این حالت ، در نهایت دو نقشه سایت خواهید داشت – یکی از پلاگین و دیگری از وردپرس پیش فرض. می توانید به استفاده از نقشه سایت افزونه ادامه دهید و آن را به موتور جستجو ارسال کنید. با این حال ، مطمئن شوید که از نقشه سایت وردپرس به آدرس URL نقشه سایت صحیحی که پلاگین شما ایجاد می کند ، هدایت شوید. در Yoast SEO ، این تغییر مسیر به طور خودکار اتفاق می افتد و نیازی به انجام کاری نیست.

آیا می توانم نقشه سایت پیش فرض وردپرس را غیرفعال کنم؟

متأسفانه ، گزینه ای برای فعال یا غیرفعال کردن نقشه سایت پیش فرض وردپرس از پنل مدیریت وجود ندارد. به طور کلی ، وردپرس ویژگی هایی مانند بارگذاری تنبل ، XML Sitemap و غیره را بدون امکان کنترل به کاربران می دهد. با این حال ، می توانید کد زیر را در پرونده functions.php خود اضافه کنید تا عملکرد نقشه سایت به طور کامل غیرفعال شود.

add_filter( 'wp_sitemaps_enabled' , '__return_false' );

به یاد داشته باشید ، وقتی موتورهای جستجو را از نمایه سازی سایت خود در تنظیمات “خواندن” منصرف کنید ، وردپرس عملکرد نقشه سایت را غیرفعال می کند .

بهترین گزینه کدام است؟

در این لحظه ، ما توصیه می کنیم به دلایل زیر از پیش فرض نقشه سایت XML وردپرس چشم پوشی کنید و از افزونه های شخص ثالث استفاده کنید.

 • هیچ گزینه ای برای درج یا حذف پست / صفحه خاص در نقشه سایت از پنل مدیریت وجود ندارد.
 • به همین ترتیب ، نمی توانید نوع پست خاص یا طبقه بندی را حذف کنید. به طور پیش فرض ، تمام محتوای سایت شما بخشی از نقشه سایت خواهد بود. ما با طبقه بندی noindexing در Yoast SEO ، برچسب هایی را که نمی توانید با نقشه سایت پیش فرض وردپرس انجام دهید ، نادیده می گیریم.
 • نقشه سایت پیش فرض انواع پست سفارشی را پشتیبانی نمی کند مگر اینکه نوع پست سفارشی خود را با استفاده از کلاس PHP ارائه دهنده نقشه سایت ثبت کنید.
 • داشتن 2000 URL در هر نقشه سایت به راحتی می تواند بسیاری از سرورها را از بین ببرد. همچنین مدت زمان طولانی برای خزیدن نیاز دارد تا ربات های موتور جستجو بدون درنگ تمام URL ها را در نقشه سایت بخزند.
 • اگر وبلاگ نویسنده واحدی دارید ، نقشه سایت کاربر تکرار نقشه سایت پست خواهد بود.
 • این شامل آخرین تاریخ اصلاح شده ، تعداد تصاویر و سایر پارامترها نیست.

بنابراین ، با تمام این اشکالات ، می توانید به استفاده از نقشه سایت پلاگین خود ادامه دهید.

من می خواهم از نقشه سایت پیش فرض وردپرس استفاده کنم

خوب ، اگر تصمیم دارید روش پیش فرض را انتخاب کنید ، برخی از تنظیمات برای افزودن یا نادیده گرفتن محتوا وجود دارد. شما می توانید راهنمای کامل در WordPress make portal را ارجاع دهید و در اینجا برخی از جنبه های مهم را بررسی خواهیم کرد. برای اصلاح رفتار نقشه سایت پیش فرض ، می توانید توابع زیر را در پرونده functions.php طرح زمینه خود اضافه کنید.

غیرفعال کردن نقشه سایت صفحه / پست

اگر می خواهید پشتیبانی از صفحات را غیرفعال کنید ، از عملکرد زیر استفاده کنید.

add_filter(
  'wp_sitemaps_post_types',
  function( $post_types ) {
    unset( $post_types['page'] );
    return $post_types;
  }
);

برای غیرفعال کردن پشتیبانی پست در نقشه سایت ، “صفحه” را با “پست” جایگزین کنید.

غیرفعال کردن طبقه بندی

برای غیرفعال کردن پشتیبانی از برچسب های پست در نقشه سایت خود ، از کد زیر استفاده کنید.

add_filter(
  'wp_sitemaps_taxonomies',
  function( $taxonomies ) {
    unset( $taxonomies['post_tag'] );
    return $taxonomies;
  }
);

جای “post_tag” را در هر طبقه بندی دیگری قرار دهید تا از نقشه سایت غیرفعال شود.

ارسال تک پست برای حذف از نقشه سایت xml وردپرس

با جایگزین کردن شناسه پست 123 ، از کد زیر برای حذف پست تک استفاده کنید.

add_filter(
  'wp_sitemaps_posts_query_args',
  function( $args, $post_type ) {
    if ( 'post' !== $post_type ) {
      return $args;
    }
 
    $args['post__not_in'] = isset( $args['post__not_in'] ) ? $args['post__not_in'] : array();
    $args['post__not_in'][] = 123; // 123 is the ID of the post to exclude.
    return $args;
  },
  10,
  2
);

نتیجه

وردپرس به طور پیش فرض هیچ ویژگی SEO مانند افزودن توضیحات متا ، کوچک کردن پرونده ها و غیره را ارائه نمی دهد. افزودن نقشه سایت XML وردپرس گام خوبی برای ایجاد ویژگی های SEO است. با این حال ، عملکرد اولیه است و موارد کافی برای رقابت با نقشه سایت XML ارائه شده توسط پلاگین های SEO را ندارد. ما معتقدیم این امر در آینده با بهینه سازی نقشه سایت با تمام گزینه های مورد نیاز تغییر خواهد کرد. تا آن زمان می توانید به استفاده از افزونه XML Sitemap خود برای ارسال به موتورهای جستجو ادامه دهید .

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام فیگووب عضو شوید.

نظر شما در این‌باره چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *